Германија стави крај на енергетските картели. На граѓаните им плаќа за да трошат струја
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Германија стави крај на енергетските картели. Во земјата се спроведува нова кампања со која се информираат граѓаните за иницијативата на германските власти. Германија е прва земја во светот која е апсолутно енергетски независна од природни ресурси како нафта и природен гас, а многу скоро ќе може и да извезува електрична енергија на европскиот пазар.

Германија има толку добри резултати при користењето на енергија од обновливи извори, што цените на електричната енергија се паднати на многу ниско ниво, а на потрошувачите буквално им се плаќа за да трошат електрична енергија.

Во сончевите и потопли денови преку сончеви панели и ветерни турбини во Германија се обезбедува над 87% од енергијата од обновливи извори. Германија е една од неколкуте водечки европски земји, кои се повеќе се вртат кон чистата енергија, додека во исто време работа на целосно исфрлање на користењето на фосилните горива.

Germany Invests Heavily In Alternative Energy ProductionМинатата година изворите на обновлива енергија покриле близу 33% од вкупната потрошувачка на електрична енергија во земјата.
Со оглед на тоа што производството на електроцентралите на јаглен и атомските електроцентрали не може брзода се стопира, Германците се принудени да продолжат да продаваат електрична енергија на електромрежите, но веќе со загуба. Тоа значи дека властите им дозволува на индустриските корисници да заработуваат пари со трошењето на струја.

Германија сака целосно да премине на обновлива енергија до 2025 година, а наскоро властите ќе објават и официјално решение стопирање и ограничување на фосилните горива. Јагленот се уште е извор за производство на околу 40% од електричната енергија во Германија и се смета за важен дел од стабилното снабдување со електроенергија, со оглед на тоа што Германија се откажува и од атомските електроцентрали и ги заменува со обновливи извори на енергија.

6 thoughts on “Германија стави крај на енергетските картели. На граѓаните им плаќа за да трошат струја

  1. Jas ziveam vo Germanija i ne sum videl do sega da mi bukvalno platat za struja da trosam kako sto pisuvate pogore. A da, i plakam 30 centi za kilovat sto e okolu 4 pati poskapo od ona sto se plaka vo Makedonija

      1. Што има врска платата, 30 центи се 19 денари и тоа повеќе октколку кај нас. Ова што е напишано е глупост.

  2. Vo Germanija el energija cini negde okolu 150€ po semejstvo, nekoj plaka poveke nekoj pomalku ama tuka e nekade.
    Toa se 10000 den mesecno, a prihodite se dokolku dvajca rabotat nekade okolu 3000€ nekoj pveke a nekoj i pomalku.
    Pa sega presudete dali e skapa strujata ili ne.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×