Германската економија бележи раст од 0,4% во првиот квартал од 2019 година
Објавено на од во Економија

Бруто-домашниот производ на Германија (БДП) во првите три месеци од годинава е зголемен за 0,4%, во споредба со претходниот квартал, објави денеска германскиот Федерален завод за статистика врз основа на прелиминарни податоци.

deПричини за растот на најголемата економија во Европа се силната лична потрошувачка и растечката градежна индустрија, откако германскиот БДП се намали во третиот квартал и стагнираше во последниот квартал од 2018 година, јави ДПА.

Германската Ви водечките економски институти претходно ги намалија прогнозите за растот за оваа година. Официјален Берлин во моментов за годинава предвидува зголемување од 0,5 отсто на БДП.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×