Германската економија годишно губи до 300 милијарди евра од работа на црно
Објавено на од во Економија

Најголемиот дел на сивата економија е во градежниот сектор.

germanija rabota na crno

Експертите на Институтот за применети економски студии проценуваат дека во 2018 година германската економија загубила најмалку 300 милијарди евра од работни места на црно.

Разликата во проценките е голема: од 9 до 30% од вкупните загуби. Во средината на февруари, 250 полицајци, цариници и обвинители истовремено соработуваа во четири федерални провинции. Во само еден случај, загубите во економијата како резултат на неплаќање на придонесите за социјално осигурување се проценуваат на 1 милијарда евра. Главната царинска испостава нагласува дека работата на црно е концентрирана во индустрии каде што работниците со ниски квалификации работат и јазичните вештини не играат голема улога. Ова се индустријата за храна и пијалоци, градежништво и чистење.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×