Германската “Костал” е новата странска инвестиција во Македонија
Објавено на од во Инвестиции

Германската компанија Костал е најновата странска инвестиција во земјава која ја најави лично премиерот Никола Груевски на својот Фејсбук профил. Во писмото потпишано од Кристофер Сандерс, потпретседател на Костал кое беше објавено на фејсбук страната на премиерот се потврдува дека инвестицијата ќе започне во 2015 година како браунфилд проект, кој во периодот 2017-2018 треба да се развие и во нова грифилд инвестиција.

„Со задоволство ги објавуваме нашите планови за зголемување на производствените капацитети во Европа преку инвестиција во Македонија. И двете страни се посветени на финализација на договорот, кој се очекува да се комплетира во јануари 2015 година“, изјавува Сандерс.

Според првичните најави инвестицијата треба да донесе нови 1.000 работни места во охридско-струшкиот регион.

„Планот за инвестиција на КОСТАЛ во Охрид ја следи нашата стратегија за развој и нашата посветеност да им служиме на потрошувачите на глобално ниво, со тоа што ќе им нудиме производи со најдобар квалитет, технологија и цена“, вели Сандерс.

Компанијата Костал развива и произведува технолошки напредна електроника, електромеханика и мехатронички производи за поголеми индустриски огранизации. Групацијата има преку 38 производствени погони во 17 земји на четири континенти и вкупно вработува околу 15.083 луѓе. Компанијата е поделена на четири главни производствени сегменти : автомобилски електронски систем, индустриска електроника, конектори, тест технологија и соларна електрика.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×