Германските фирми имаат хроничен недостаток од работници: Еве што најмногу се бара
Објавено на од во Економија
Повеќе од половина од анкетираните компании сега се подготвени да бараат работници надвор од Европската унија, според Комората.
rabotniciСе” повеќе и повеќе на германските компании им е тешко да најдат работници, според истражувањето на Здружението на германската стопанска и индустриска комора.
49% од компаниите открија потешкотии во изнаоѓањето на нови работници во овогодинешното истражување, се наведува во истражувањето.
Минатата година, нивното учество изнесуваше 47%.
Тешкотиите, посебно беа изразени во градежниот сектор, што предизвикува проширување на дигиталната инфраструктура, се вели во извештајот од Здружението.
„Има сè поголеми проблеми во областа на електронското инженерство, каде што многу компании имаат потешкотии да најдат работници со потребните квалификации“.
Досега скоро 40.000 работници од земји надвор од ЕУ дојдоа во Германија, вели лидерот на асоцијацијата Ахим Деркс, предвидувајќи зголемување на нивниот број на шестцифрени вредности.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×