Глобалните берзи растат како што се намалува напнатоста по Брегзит
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Стравувањата дека излегувањето на Велика Британија може да ја погодат светската економија стивнуваат. Европските акции пораснаа така што индексот Stoxx Europe 600 утрово се зголеми за 1,4%, воден пред се од акции од енергетскиот и финансискиот сектор. Лондонски FTSE 100 порасна за 1,5%, следејќи го растот и на азиските берзи.

Фунтата чија што вредност се разниша после таканаречениот Брегзит референдум на кој Британците изгласаа да ја напуштат Европската Унија повторно се стабилизираше во однос на доларот. Во понеделникот британската валута падна на најниско ниво во последните 31 година во однос на американската.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×