Голем интерес за бизнис форумот во Копаоник
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Подготовките за 26. Копаоник бизнис форум (КБФ) се завршени, а еден месец пред почетокот на “српскиот Давос” забележан е најголем интерес досега, па се очекуваат повеќе од 1.300 учесници.

kopaonik-biznis-forum-jpg_660x330

Во текот на четирите дена на Форумот, од 3 до 6 март, во Гранд Хотел во Копаоник ќе има 27 панели, шест специјални настани и три пленарни сесии, велат организаторите.

“Ќе се обидеме да одговориме на неколку прашања за четири дена, а клучот ќе биде како да постигнеме силен раст во наредниот период и да обезбедиме побрзо приближување кон просекот на ЕУ”, рече Александар Влаховиќ, претседател на Српската асоцијација на економисти и претседател на програмскиот комитет на КБФ.

Оваа година на KBF ќе бидат присутни и голем број учесници од регионот. Освен македонските бизнисмени, ќе учествуваат и делегации од Босна и Херцеговина, Црна Гора и Хрватска

“Желбата е да се постигне целта, дека Форумот ќе продолжи да биде најважниот регионален настан во годината”, рече Влаховиќ.

Специјален гостин на 26. Копаоник Бизнис форум ќе биде Гери Џејкобс, претседател на Светската академија за наука и уметност, кој ќе одржи специјално предавање на првиот ден од Форумот.

Централната тема на Форумот ќе биде “Србија десет години по голема рецесија: силен раст како императив”.

Копаоник бизнис-форумот е организиран од Српската асоцијација на економисти во партнерство со Mastercard и претставува еден вид годишна проверка на реалноста за креаторите на економската политика, место каде што се сумираат резултатите од економската политика на  земјата помеѓу двата настани.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×