Google ќе инвестира 600 милиони евра во финскиот центар за податоци
Објавено на од во Економија

Google во понеделникот објави дека планира да инвестира околу 600 милиони евра (672 милиони долари) во новиот центар за податоци во Хамина, Финска.

googleGoogle, кој е во сопственост на Alphabet Inc., веќе располага со центар за податоци во Хамина, каде што инвестираше 800 милиони евра за конвертирање на стара хартиена фабрика. Друштвото за хартија, Стора Енсо, го продаде местото, кое е близу до руската граница, на Google во 2009 година.

Google рече дека постоечкиот објект Хамина е еден од најнапредните и најефикасните центри за податоци. Неговиот систем за ладење користи морска вода од Финскиот залив за да ја намали употребата на енергија.

Другите европски центри за податоци на Google се наоѓаат во Холандија, Ирска и Белгија.

“Побарувачката за услугите на Google се зголемува секојдневно и ја градиме инфраструктурата на центарот за податоци за да одговорат на ова барање”, рече Анти Џарвинен, претседател на Финска за земјата, во соопштението.

(1 $ = 0.8928 евра)

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×