Горивата не престануваат да поскапуваат, предупредување за психолошката граница
Објавено на од во Економија
Со постојаниот раст, цените на горивата за скоро можат да ја достинат психолошката граница од 2012 година.
pompa24 часа пишува дека цените на горивата наскоро би можеле да ja надминат психолошкaтa граница од 2012 година, кога цената на суровата нафта на светскиот пазар изнесуваше 123 долари.
Но, денес цената е околу 75 долари, а постои (поголема) разлика во акцизите од 2012 година и денес, исто така за еден долар расте и маргината во малопродажбата.
Вечерњи лист вели дека цените на нафтата на светските пазари во просек достигнаа највисоки нивоа за шест месеци кон крајот на минатата недела, но остро паднаа во петокот откако американскиот претседател Доналд Трамп го повика ОПЕК да го зголеми производството за да ги намали цените на нафтата.
Минатата недела барел нафта на пазарот во Лондон се намали за 0,2%, на 72,15 долари, додека на американскиот пазар барел нафта поевтини за прв пат во шест недели за 1,1% и сега чини 63,30 долари. Од почетокот на годината цените на нафтата се зголемија за околу 40% и достигнаа највисоки нивоа од ноември минатата година.
Растот на цената на нафтата, исто така, е поврзан со санкциите на САД против Иран и Венецуела, двата најголеми производители на нафта, ограничувајќи ги понудите на пазарот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×