Градежен институт Македонија ќе го надградува пристаништето во Бар
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

ГИМ (Градежен инстиут Македонија) и АД „Лука Бар“ од Црна Гора потпишаа договор за изработка на главен проект за продолжување на обалата на патничкиот терминал на барското пристаниште за нови 400 метри . Договорот е потпишан во рамките на меѓународниот проек „ЕА Ѕеа Way“.

luka-bar

Како што наведуваат Црногорските медиуми, продолжувањето на обалата е со цел да се овозможи пристанување на средни и големи патнички бродови во пристаништето во Бар.

„Изработката на проектната документација е во склад со главните цели на проектот “EA Sea-Way”, подобрување на достапноста и мобилноста на патниците во целиот регион на Јадранот и обнова на инфраструктурата и мрежета на поврзаност помеѓу пристаништето и неговите заливи“ велат од АД „Лука Бар“.

Стратешкиот проект “Europa Adriatic Sea-Way” во траење од 28 месеци вреден е 6,6 милијадри евра и е суфинансиран од Програмата за прекугранична соработка IPA Adriatic, а произлегол од потребата за развој на интегрирани и одржливи услуги на превоз во подрачјата кои се граничат со Јадранското море.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×