Градежништвото носител на економската активност
Објавено на од во ТОП 200 НАЈГОЛЕМИ И НАЈУСПЕШНИ

k3Најголемите 21 градежни компании со обрт од 600 милиони евра

Од вкупно 200 најголеми дури 21 компании се од градежниот сектор и споредено со годината претходно, има седум повеќе. Сите 21 градежни компании на оваа листа имаат вкупен обрт од 600,4 милиони евра. Сите прикажале позитивен финансиски резултат од работењето и заедно оствариле вкупна добивка од 60,6 милиони евра. Во 21 најголеми градежни компании во земјава до крајот на 2015 година работеле 6.712 луѓе. Градежната експанзија продолжува и годинава. Градежништвото во првите шест месеци од годината достигнало вредност од 373,3 милиони евра и тоа е за 21,7% повеќе отколку истиот период лани, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика. Градежната експанзија која што ја стимулира државата со јавните инвестиции го генерираше целиот економски раст од 2% и 2,2% во првиот и вториот квартал. Економистите проценуваат дека без градежништвото, економијата во вториот квартал би била во негатива од 0,1%.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×