Грција ги блокира мигрантите на островите
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Грчките бродарите привремено ќе го прекинат превозот на мигрантите и бегалците од островите во Егејското море на копно во рамки на мерките за забавување на мигрантскиот притисок на северната грчка граница.

Грчките власти објавиa декa и бродовите кои се закупени за превоз на мигрантите ќе мируваат неколку дена, а се намалува и бројот на траекти кои ќе сообраќаат кон островите, каде на превоз чекаат мигрантите кои пристигнаа од Турција, бегајќи од војните на Блискиот исток.

За да се намали притисокот на островите, мигрантите привремено ќе бидат сместени на самите траекти усидрени во пристаништата во островите Лезбос, Иос и Самос.

Моментално, 20.000 мигранти се во Грција, а 4.000 чекаат на границата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×