Грција го лиценцира интерконекторот со Бугарија како преносен оператор
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Грчкиот енергетски регулатор ги лицензира бугарско-грчката-италијанска компанија ICGB, кој ја гради врската за гас помеѓу Стара Загора и Комотини како независен оператор за пренос на гас, објави компанијата во понеделникот.
хабЛиценцата е официјално издадена на 18 јули 2019 година и се однесува на грчкиот дел од гасоводниот интерконектор. Лиценцата се издава за педесет (50) години и истекува на 27 јуни 2069 година.
Таа дава право да се започне проектот, вклучувајќи ги гасоводот и помошни објекти и опрема на територијата на Грција.
Добивањето на оваа лиценца претставува огромен напредок, бидејќи е последниот чекор кон обезбедувањето на регулаторен режим на проектот и гарантирањето на успешен старт на изградбата на гасоводот на територијата на Грција, дополнуваат од страна на компанијата, во кое 50 проценти држи “Бугарскиот енергетски холдинг”, останатиот Таа е во сопственост на грчко-италијанската компанија „Посејдон“.
Првиот дел од изградбата беше направен кон крајот на мај од страна на бугарскиот премиер Бојко Борисов и неговиот тогашшен грчки колега Алексис Ципрас, но вистинската конструкција сé уште не започна.
Компанијата е пред потпишување на договор од 58,2 милиони евра со грчката компанија Коринт Пиперук за изградба на нафтоводот за 183  километри долгиот пат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×