Грција ќе ги намалува даноците за да го поттикне растот
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Намалувањето на даноците што ќе го поттикне растот ќе биде „клучен приоритет“, рече грчкиот министер за финансии Христ Стајкурас во интервју за „Фајненшал тајмс“.
Economist conference in Lagonissi, AthensНамалувањето на даноците е клучно за структурните реформи што владата сака да ги спроведе порано од подоцна, рече Стајкурас.
Намалувањето ќе биде над планот – за данок на добивка и корпоративна данок и ДДВ. Некои специјални даноци наметнати за време на години на штедење ќе бидат постепени, рече министерот за финансии.
„Нашата цел е брзо да спроведеме кохерентен и реален, но сеопфатен економски план“, рече Стајкурас.
„Треба да ја вратиме економијата во нагорна линија на живот“, сака грчкиот министер за финансии.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×