Хан: Погрешно е сфатена изјавата за решение на спорот за името за две недели
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, порача дека неговата изјава оти спорот за името може да се реши за две недели била погрешно разбрана.

„Тоа беше грешка, има и снимка. Јас реков дека имам верба оти за неколку недели (a couple of weeks) може да се најде решение, а не за две недели (two weeks). Тоа значи дека сметам дека во блиска иднина е можно решение за спорот за името“, изјави Хан.

Хан повтори дека по препорака на Европската Комисија за старт на преговори „најважно сега е да се најде решение за спорот за името“ за земјите членки да ја одобрат оваа препорака.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×