Хашим Тачи е нов претседател на Косово
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Актуелниот потпретседател на Владата на Косово, Хашим Тачи, денеска е избран за претседател на државата во третиот круг гласање во тамошниот Парламент. Тачи доби 70 гласови од вкупно 82 присутни пратеници. Во првите два круга не го доби неопходното двотретинско мнозинство од 120-те пратеници на косовскиот Парламент.

Новоизбраниот претседател во говорот по поводот особено им се заблагодари на пратениците од Српската листа што гласале за него.
„Ве уверувам дека оваа ваша доверба ќе биде надеж и оптимизам за Косово. Ќе им служам секогаш на земјата и на граѓаните, и тоа на сите. Ќе го штитам Уставот и ќе градам ново европско Косово кое би било дел од Европската унија и од НАТО, продолжувајќи да има одлични односи со САД“, рече Тачи.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×