Хенри Кисинџер: Ние сме во многу, многу сериозен период за светот
Објавено на од во Интервју

Kisinger 13Големиот советник на американската дипломатија во неодамнешното интервју за Financial Times зборува за Путин, новиот светски поредок и значењето на Трамп.

Не беше тешко да се натера Хенри Кисинџер да се сретнеме на ручек. Иако има 95 години и се движи многу бавно, големиот советник на американската дипломатија сака да разговара. Тој се качува и симнува од авион за да ги види ликовите на Владимир Путин и Кси Џинпинг со исто толкава ревност како кога играше на глобалната шаховска игра како дипломатски маестро на Ричард Никсон. Тој сака да влезе во суштината на работите .

Убедување да го каже она што тој го мисли е друго прашање. Кисинџер е за геополитичката јавност тоа што Алан Гринспен беше за монетарната комуникација – пророк чиј увид се совпаѓа само со неговата способност да ги разбере работите. Мојата мисија е го изнесам надвор од неговата зона на комфор. Сакам да знам што навистина мисли за Доналд Трамп.

Тајмингот е совршен. Имаме ручек само еден ден откако Трамп се сретна со Путин во Хелсинки-самит за кој естаблишментот во надворешната политика верува дека ќе остане запаметен како ниска точка во американската дипломатија. Трамп го направи незамисливото со тоа што го стави протестот на Путин дека е невин за изборната саботажа над она што го кажаа американските разузнавачки агенции. Подоцна во текот на денот Трамп неубедливо се обиде да го повлече она што го кажа во Хелсинки. Но, премногу е доцна за тоа. Њујорк Дејли Њуз” имаше наслов: “Отворено предавство” ставен до карикатура од Трамп како го убива чичко Сем во глава додека ја држи раката на Путин.
Не може да има подобар момент за да се разбуди Кисинџер со неговиот пророчки капацитет.
Доаѓам со минута или две задоцнување. Кисинџер е веќе седнат. “Простете ми што нема да станам”, вели Кисинџер во својот акцент на германски акцент. Седиме во пријатен француски ресторан веднаш зад аголот од апартманот на Кисинџер, само неколку блока од Кисинџер Асошиејтс, геополитичко консултантска компанија која им наплаќа на клиентите кнежевски суми да го слушнат неговото мислење.
Геополитика е тема кај што Кисинџер многу тежи. Кисинџер, како ко-архитект на приближувањето по студената војна со Кина и Советскиот Сојуз, сега го истражува светот во кој Кина и Русија го оспоруваат американскиот светски поредок, често оркестрирано меѓусебно. Но, доајенот на дипломатијата на студената војна е заинтересиран за иднината, исто како што е и за минатото. Оваа година, Кисинџер напиша страшен текст за вештачката интелигенција за The Atlantic Monthly, во која тој го споредува човештвото денес со Инките пред доаѓањето на малите сипаници и Шпанците. Тој во него побара да се формира претседателска комисија за вештачка интелигенција.

40 кц“Ако наскоро не започнеме со овие напори, нема да помине долго кога ќе сфатиме дека започнавме премногу доцна”, заклучува тој. Ова лето Кисинџер работи од дома на книга за големите државници и жени (има поглавје за Маргарет Тачер). Штотуку го завршил делот на Никсон, претседател кому му служел и како државен секретар и како советник за национална безбедност. Текстот е долг 25.000 зборови, а Кисинџер се двоуми дали да го објави посебно како кратка книга. Тој е загрижен дека ќе има несакани реакции.

Дали мислите дека тоа би можело да предизвика споредба помеѓу Вотергејт и истрагата за Трамп околу Русија, прашувам. “Тоа е мојот страв”, одговара тој. Пред да имам шанса да продолжам, Кисинџер се префрла на Тачер. “Таа беше одличен партнер”, вели тој. “Јас верувам во специјални врски, бидејќи мислам дека Америка има потреба од психолошка рамнотежа и оваа е природна, базирано на историјата, не само на придонеси”.
Јас упорно сакам да зборувам за Трамп. Кисинџер сака да остане на Британија. Го прашав за Лорд Карингтон, поранешен британски секретар за надворешни работи, кој поднесе оставка во 1982 година за да ја преземе одговорноста заради неуспехот да ја запре инвазијата на Фокландските Острови од страна на Аргентина и кој почина на 99-годишна возраст овој месец.

39кНа денот на смртта на Карингтон, Борис Џонсон,неодамнешниот министер за надворешни работи на Велика Британија, се повлече од функцијата. Може да се каже дека првиот поднесе оставка со чест, а вториот без чест. “Го сакав Лорд Карингтон”, вели Кисинџер со емоција “Никогаш не отидов во Англија без да го видам.” Во сите години на пријателство, Карингтон еднаш не се пожали дека треба да поднесе оставка, вели Кисинџер. “Тој ми рече:” Која е поентата на преземање на одговорност ако потоа шепотиш на твоите пријатели дека не си навистина одговорен? “Не мислам дека веќе го имаме тој квалитет.”

Го прашувам за Хелсиншкиот самит. Што би направил Кисинџер? Неговиот одговор е бавен“
“Тоа беше состанок што мораше да се одржи. Јас се залагав за тоа неколку години. Тој беше потопен од американските домашни прашања. Сигурно е пропуштена можност. Но, мислам дека треба да се вратиме на нешто. Погледнете ги Сирија и Украина. Уникатнта карактеристика на Русија е тоа што превирањата во речиси секој дел од светот влијаат на нејзе, им даваат можност и се сметаат за закана. Овие превирања ќе продолжат. Се плашам дека ќе забрзаат “.

42кКисинџер започнува расправа за “речиси мистичната” толеранција на Русија за страдањето. Неговата клучна поента е дека Западот погрешно претпоставуваше во годините пред Путин да го анектира Крим, дека Русија ќе го прифати поредокот во светот воспоставен од Западот. НАТО погрешно ја протолкува длабоко вкоренетата желба на Русија за почит. “Грешката што НАТО ја направи е да мисли дека постои еден вид историска еволуција која ќе промаршира низ Евроазија и не сфати дека некаде на тој марш ќе се сретне со нешто што е многу поинакво од западната идеја за држава. И за Русија, ова е предизвик за нејзиниот идентитет”. “Дали мислите дека го предизвикавме Путин”, го прашувам.
“Не мислам дека Путин е лик како Хитлер”, одговорa Кисинџер. “Тој излезе од Достоевски.”
Чувствувам дека ја губам битката за да го навлечам да зборува за Трамп – или не успевам да ја откријам неговата скриена порака. Дали тој сака да каже дека ние го потценуваме Трамп? Дека, всушност, Трамп може да ја изврши непризнаената услуга за смирување на руската мечка? Повторно, постои пауза пред Кисинџер да одговори. “Не сакам да зборувам премногу за Трамп, бидејќи во одреден момент треба да го направам на покохерентен начин од ова”, одговори Кисинџер. “Но, вие сте кохерентни”, протестирам јас. “Ве молам, не застанувајте”. Следи уште една тишина. “Мислам дека Трамп можеби е една од оние фигури во историјата, што се појавуваат од време на време, за да го одбележат крајот на една ера и да ја принуди да се откаже од своите стари претензии. Тоа не мора да значи дека тој го знае ова, или дека размислува за некоја голема или подобра алтернатива. Тоа би можело да биде само несреќна случајност”.

Знам дека го брифирал Трамп. Тој, исто така, се сретнал со Путин во 17 наврати. Ми кажува дека тој ги објавува содржините на тие состаноци во Вашингтон. Пробав поинаква тактика. Со кого Трамп го споредува од историјата, го прашувам. Ова, исто така, не ми успева.
Кисинџер се префрла на турнеја низ хоризонтот на здравјето на европската дипломатија. Не може да најде лидер кој го возбудува, со можен исклучок на францускиот Емануел Макрон. “Сè уште не можам да кажам дека е ефективен, бидејќи тој само што започна, но ми се допаѓа неговиот стил”, вели Кисинџер. “Меѓу другите европски државници, Ангела Меркел е многу локална. Ја сакам лично и ја почитувам, но таа не е трансцедентна фигура “.

40кКој дипломатски мозок од денешната постава на САД би го споредил во себе, или со починатиот Збигњев Бжежински, неговиот поранешен спаринг партнер, кој исто така работел како советник за национална безбедност? Споменувањето на Бжежински предизвика нешто. “Кога умре Збиг, што беше големо изненадување, и напишав на неговата сопруга дека ниту една смрт не ме трогнала толку многу колку неговата”, вели Кисинџер со евидентна емоција. “Збиг беше речиси уникатен во мојата генерација. И двајцата сметавме дека идеите за светскиот поредок се клучен проблем на нашето време. Како можеме да го создадеме? Имавме малку различни идеи. Но, и двајцата, пред сé, бевме загрижени да ја подигнеме дипломатијата до тоа ниво на влијание. “Кој ги поставува овие прашања денес”, прашувам.

“Денес нема дебата”, одговорa Кисинџер. “Тоа е нешто што e потребно да го имаме.” Не можам да се ослободам од чувството дека Кисинџер се обидува да ми каже нешто, но дека сум премногу буквалист да го протолкувам како што треба. Како овековечен играч со пикадо, се обидувам со неколку различни фрлања. “Што ќе стане Германија ако Трамп ја извади Америка од НАТО?”, го прашувам. Кисинџер го сака тоа прашање, но не сака да даде шанси за нејзината веројатност. “Во 1940-тите, европските лидери имаа јасно чувство за насока”, вели тој. “Сега најчесто само сакаат да избегнат проблеми”. Тие не прават многу добра работа од тоа, го прекинувам. “Тоа е вистина”, вели Кисинџер со загадочна насмевка. “Еден еминентен Германец неодамна ми кажа дека тој секогаш ги преведува тензиите со Америка како начин да се оддлечат од Америка, но сега тој се наоѓа себеси во ситуација во која повеќе се плаши од светот без Америка”.

Поделениот Атлантик ќе ја претвори Европа во “приврзок на Евроазија”, што ќе биде милост од Кина која сака да ја врати својата историска улога како Средното Кралство и да биде “главен советник на целото човештво”. Звучи како Кисинџер да верува дека Кина е на пат да ја постигне својата цел. “Америка, пак, ќе стане геополитички остров, опкружен со два огромни океани и без правила за одржливост. Таква Америка ќе мора да ја имитира Викторијанска Британија, но без навика да го задржи остатокот од светот поделени – како што тоа го правеше Британија со европскиот континент”.

Кисинџер е повеќе внимателен кон вештачката интелигенција, признава тој.Тој е вознемирен од непознатите последици од автономната војна – свет во кој машините треба да носат етички одлуки. “Сè што можам да направам за следните неколку години е да ги покренам овие прашања”, вели тој. “Јас не се преправам дека ги имам одговорите”.

Немам идеја како Кисинџер ќе го разбере моето следно прашање. “Дали моќта е афродизијак?” Ја цитирам познатата изјава на Кисинџер што ја дал на почетокот на неговата кариера. “Ќе кажам дека способноста за донесување одлуки ви дава димензија што ја немате во обичниот живот”, одговора Кисинџер со насмевка. Тоа беше еден суптилен одговор, му велам. “Јас го кажав тоа”, одговара тој. “Но, кога ги кажувам овие работи, тие се повеќе наменети за да ја утврдите својата мудрост, отколку тоа да биде целта на вашиот живот. И тоа е точно до одреден степен. Тоа е засновано на набљудување “.

Ако има една постојана критика за Кисинџер, му велам, тоа е дека тој оди во голема должина одоколу да го зачува пристапот до луѓето на власт, на сметка на тоа што не зборува јасно во јавност.

“Ова го сфаќам сериозно и многу луѓе, мои добри пријатели, ми го велеа ова”, вели тој. “Тоа би можело да се случи во одреден момент. ” Нема подобро време од сегашноста”, велам со нервoзна смеа.

“Јасна е насоката во која одам”, одговара тој. “Дали ти е јасно?” Делумно, одговорам јас. Вие сте загрижени за иднината. Сепак, мислите дека постои нетривијална шанса Трамп случајно да нѐ заплаши да го откриеме повторно поредокот заснован на правила што го земавме здраво за готово. Дали тоа е фер резиме? “Мислам дека сме во многу, многу сериозен период за светот”, одговора Кисинџер. “Сум водел неброени состаноци на самити, па тие не го научија тоа [Хелсинки] од мене”. Јасно е дека нема да објаснува понатаму.

44кГо прашувам во кој период тој би сакал да биде денес. Кисинџер зборува за неговото искуство како цивилен граѓанин во американска униформа во времето коаг служел во Втората светска војна. Тој, исто така, потсетува на тоа што ги донесе младите германски бегалци пред се на овие американскиот брег.

Откако Германија влегла во Австрија во 1938 година, на Евреите во родниот град на Кисинџер им било речено да останат внатре во своите домови. Неговите родители заминаа за Америка веднаш штом можеле. “Имаше полициски час и германски војници насекаде”, раскажува тој. “Тоа беше трауматично искуство што никогаш не ме напушти”. Неговите сеќавања се внимателно избрани.

На крајот го испраќам до неговиот автомобил, а неговиот шофер му ја позема раката за да му помогне. Тој е нестабилен. Сфаќам дека бев неосновано испрашувачки настроен кон човек речиси двапати постар од мојата возраст. “Д-р Кисинџер со нетрпение го очекувеа овој ручек со денови”, ми вели келнерот откако се вратив да позајмам чадор. Тоа е убаво, си мислам. Иако се плашам дека моите прашања за Трамп, можеби му го намалија апетитот.

(Текстот е преземен од Financial Times. Авторот Едвард Лусе е американски уредник на ФТ)

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×