Хотелите и рестораните во Банско се согласија да ја ограничат пластиката
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Општина Банско и туристичката индустрија во градот се согласија да ја суспендираат употребата на пластични производи во хотели и ресторани. Ќе се користат само  хартиени или текстилни кеси но не и најлонски, кои ќе бидат достапни во продавниците на одморалиштето.

банскоМногу хотели и ресторани во Банско се согласуваат со мерките за намалување на неразградливиот отпад и дури почнаа да нудат пијалаци на своите клиенти само во стаклени шишиња.

Жителите и гостите на Банско, исто така, ја поддржуваат идејата за почист град.

Училиштата во планинскиот град, исто така, ќе бидат вклучени во иницијативата, намалувајќи ја употребата на производи кои тешко се разградуваат..

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×