Хрватите преку референдум ќе бараат намалување на возраста за пензионирање
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Хрватски синдикати почнаа да собираат потписи за референдум за намалување на старосната граница за пензионирање од 67 на 65 години.
penzionerВо декември Парламентот на Хрватска одобри предлог на владата за зголемување на границата за пензионирање на 67 години од 2033 година и намалување на пензиите на луѓе кои се пензионираат предвреме.
Со новиот закон, што влезе во сила од 1 јануари 2019 година, ќе има 3,6% намалување на пензиите за секоја година предвремено пензионирање.
Синдикатите бараат намалувањето да биде до 2,4%.
Иницијативата наречена „67 е премногу“ смета дека во буџетот има доволно пари за пензии, но не се распределени праилно.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×