Хрватска бара 700 милиони долари заради „Југобанка“
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Високиот комерцијален суд во Сплит ќе одлучи оваа есен за наводните тврдења и побарувања на хрватската држава од 700 милиони евра спрема Југобанка а.д. Белград – во стечај.
југобанкаВо овој случај, Загреб би можел да бара вредни недвижнини од банката која некогаш беше една од најмоќните југословенски банки, и поседуваше имоти не само во поранешните југословенски републики, туку и во САД.
Наводниот долг во висина од 700 милиони евра беше создаден кога Хрватска плати 235 милиони за штедачите по влезот на “Југобанка” во стечај, а потоа поднесе тужба, барајќи од главната филијала во Сплит, барајќи износ со камата, што е повеќе од два пати поголема од износот на главницата, пишува Вечерње новости.
Постапката пред Стопанскиот суд во Сплит беше контроверзна од самиот почеток, како што беше првостепената пресуда изречена оваа пролет, без претходна дискусија и презентирање на докази, откако Судот ја суспендираше презентацијата на доказите првично прифатени од страна на Судот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×