Хрватска и официјално побара воведување на еврото
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Хрватска денеска испрати до членките на еврозоната, Данска и институциите на Европската унија писмо за намери за влез во европскиот механизам на девизниот курс (ERM II), со што е направен првиот формален чекор кон учество ERM II, кој претходни на воведувањето на еврото како официјална валута, соопшти хрватското Министерство за финансии.
евро дресПокрај писмото за намери, доставен е и Акциски план, во кој се детално опишани реформите кои Хрватска ќе ги спроведе пред влез во ERM II. Се очекува земјите-членки на еврозоната и Данска да разговараат за писмото за намери на претстојната средба на еврогрупата.
Писмото за намери, во име на Хрватска, го потпишаа министерот за финансии Здравко Мариќ и гувернерот на Хрватската народна банка Борис Вујчиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×