Хрватска и во 2015 ја чека економска стагнација
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Стагнација на економијата или минимален раст на БДП од 0,2%. Ова се прогнозите на Хрватската народна банка (ХНБ) за 2015 година кои ги соопшти гувернерот Борис Вујчиќ. Ако се знае дека земјата шест години наназад се соочува со континуирана рецесија овие предвидувања и не се така лоши.

Од ХНБ смеаат дека БДП во срамежлив плус би можело да гo одведе само личната потрошувачка чиј благ раст се предвидува поради мини реформата на данокот на доход, заедно со очекуваниот раст на извозот и запирање на падот на инвестициите.

„Значи клучот е во инвестициите за кои е неопходно да се спроведат реформи за подобрување на бизнис климата и промени на негативниот имиџ кој Хрватска го има дома и во странство“ истакна гувернерот Вујчиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×