Хрватска му пркоси на Брисел со прифаќање на кинескиот капитал
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Хрватска како да не е дел од европската приказна. Попрецизно, Хрватска станува се повеќе и повеќе дел од блокот на земјите-членки на ЕУ, како Италија,  Унгарија и Полска, кои се повеќе отворено му пркосат на Брисел,  коментира хрватскиот портал Index.hr
kina na balkanotАко ги пратиме најновите вести за Кинеското присуство во Европа, може да се забележи голем контраст. Од една страна,  постојано слушаме за спасоносните кинески инвестиции што ги договори хрватската влада со кинеската делегација, од друга страна, европските лидери и аналитичари погласно предупредуваат на ризикот што економската офанзива на Кина во Европа.
Од оваа несовпаѓање би можеле дури да заклучиме дека Хрватска не е дел од ЕУ – но е. И затоа, оправдано е да се запрашаме како Брисел ќе реагира на Загреб, кој зад грбот на Европа шурува со Пекинг.
Но односот помеѓу ЕУ и Кина е многу сложен и контроверзен. Ова можеби е најдобро да се илустрира со изјавата на Европската комисија во март дека “Кина е симултан партнер за соработка со која ЕУ, има поврзани цели, и е партнер во преговорите со кој ЕУ мора да воспостави баланс на интереси, економски конкурент и технолошки лидер и системски ривал кој промовира алтернативни модели владеење “.
Описот на Кина како системски ривал претставува драматичен пресврт во односите меѓу Европа и Кина. Како и Соединетите Американски Држави, Европската унија со децении ја третира Кина како земја во развој на која треба да и се прогледува низ прсти, од еколошки стандарди до нарушување на принципот на слободна трговија и интелектуална сопственост.
Макрон: “Периодот на европска наивност е завршен”; Пленковиќ: “Ова е шанса за Хрватска”
Со својата политика, американскиот претседател Доналд Трамп, драматично го заостри својот однос со Кина, што предизвика економска војна против азиската власт. И минатиот месец, Макрон, најавувајќи дека “периодот на европската наивност е завршен”, сугерираше дека Европа, исто така, го загуби своето трпение кон Кина.
ЕК и високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, во изјава предложија 10 “конкретни акции” кои европските земји би можеле да ги преземат, вклучувајќи и постигнување “поурамнотежени и повратни економски односи”, “отворање можности за јавни набавки во Кина” и обезбедување “не само цени, туку високо ниво на работни и еколошки стандарди” во учеството на кинеските компании во европските тендери за јавни набавки и инфраструктурниот натпревар.
Европските лидери, предводени од францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, се повеќе се загрижени за кинеската политика на економски национализам и се повеќе решени да го потиснат кинеското влијание во Европа, пишува во анализата објавена на 21-от самит, ЕУ-Кина, кој се одржа во Брисел минатата недела.
Главната тема на овој самит беа три контроверзни точки: кинески ограничувања за инвестирање во Европа, прописи кои го блокираа бизнисот на европските компании во Кина и загриженоста за безбедноста на телекомуникациската опрема од Кина.
Последната точка е особено релевантна за Хрватска, со оглед на тоа што Централна државна канцеларија за развој на дигиталното општество со “Huawei” потпиша меморандум чија цел е да се поттикне соработката во областа на дигитализацијата и дигиталната трансформација на државната администрација. Со други зборови, Huawei треба само да ја дигитализира Хрватска.
Покрај тоа, Хрватска и Кина потпишаа договори за железниците и земјоделството, Хрватската банка за обнова и развој, наука и спорт.
Иако трговијата меѓу Кина и ЕУ вреди повеќе од 500 милиони евра, директните кинески инвестиции во ЕУ паднаа втора година по ред, откако најголемите економии на ЕУ ги засилија правилата за кинески инвестиции во преземањето на европските компании од страна на кинеските.
Во меѓувреме, на ниво на ЕУ, воспоставена е рамка за следење на странски инвестиции со помош на државата, особено во областа на технологијата и критичната инфраструктура. Официјалните претставници на ЕУ, исто како и нивните колеги од САД, ги обвинуваат Кинезите дека ги штитат нивните компании да се натпреваруваат со ограничувања, субвенции и селективна заштита на интелектуалната сопственост.
Повторно, Хрватска како да не е дел од европската приказна. Попрецизно, Хрватска станува се повеќе и повеќе дел од блокот на земјите-членки на ЕУ, како Италија,  Унгарија и Полска, кои се повеќе отворено му пркосат на Брисел.
Да се вратиме на Huawei
Додека Хрватска потпиша договор, САД ја притиска ЕУ да ја забрани употребата на Huawei во развојот на револуционерната 5G безжична комуникациска мрежа, тврдејќи дека технологијата на Huawei претставува ризик за националната безбедност, поради можноста за шпионирање од кинескиот режим. Кина и Huawei, се разбира, цврсто ги отфрлаат таквите обвинувања. Европската комисија во меѓувреме одлучи да не ја забрани технологијата 5G  на Huawei, но побара од своите членови да спроведат проценка на ризикот и да предложат мерки за безбедност за кинескиот мобилен потрошувачки пазар, чие учество на пазарот на ЕУ се движи помеѓу 35 и 40%.
Си-Ен-Ен, во друга анализа од минатиот месец ја опиша Кина  како “можеби најголемиот надворешен економски и дипломатски предизвик со кој ЕУ моментално се соочува”. Кина се појави како “голем победник на европскиот хаос со Брегзит”, заклучува новинарот на Си-Ен-Ен, Џејмс Грифитс.
И токму самитот 16 + 1, или Кина плус 16 земји од Источна и Централна Европа кои се одржаа минатата недела во Дубровник, е пример за кинеската економска иницијатива, која многумина во Европа се плашеа да ја споделат. Во согласност со безвременската максима “раздели па владеење”, би можеле да додадеме дека премиерот Андреј Пленковиќ смета дека ова е “голема политичка порака до Хрватска и шанса за хрватската економија”. Веројатно хрватската економија ќе дојде до толку добри шанси, но Пленковиќ како да не ги знае критиките што доаѓаат од Брисел – вклучувајќи ја и иницијативата 16 + 1,која  всушност е кинески тројански коњ.
Можност за обнова на Европа или кинески тројански коњ?
ЕУ е делумно виновна за таквата ситуација. “Постои впечаток дека Унијата не направи доволно, на пример, одбивајќи финансирање за големи инфраструктурни проекти”, рече Драган Павличевиќ, предавач на Универзитетот Ксиан во Суджоу, за “Фајненшл тајмс”. “Ако сте ги виделе европските планови за поврзување од пред пет години, немаше ништо друго освен црна дупка, како на пример тоа дека Балканот не постоел во плановите”.
Кинескиот пристап доведе до проблем со инфраструктурните инвестиции во регионот “, вели Анастас Госип од Полската академија на науките.
Критичарите, исто така, велат дека германските и француските обвинувања за сметка на ЕУ се цинични, бидејќи овие земји едноставно се плашат дека Кина ќе ја загрози нивната, не секогаш искрена, доминација на Стариот континент.
ЕУ, треба да се потсети, дека е вториот по големина трговски партнер на Кина, веднаш зад САД, со повеќе од една милијарда долари во трговијата со комунистичката супер-сила која го прегрнува слободниот пазар – само до одреден степен, се разбира – и се отвора кон светот. А откако САД со Трамп станаа се понепријателски расположени кон, како што тој тврди, нелегалната трговија со Кина, Пекинг веројатно ја гледа Европа како идеална алтернатива за пазар.
Во економското поврзување со Европа, Кина  веројатно најголемиот напредок го направи кога ја придоби  Италија за да се приклучат кон грандиозните инфраструктурни проекти во Кина – на планот за изградба на серија на патишта и крстосници сообраќајници за подобро поврзување на Кина и Европа преку античкиот Пат на свилата.
Покрај тоа, со италијански Трст, грчкиот Пиреа, шпанската Валенсија и португалски Синусна, Кина може да создаде нова транспортно-логистичка мрежа која ќе го скрати превозот на стока од Кина, но, исто така, се трансформира целиот индустриски и транспорт и конфигурација на Европа.
“Кина е многу заинтересирана да разговара со земјите од ЕУ, со секоја посебно, повеќе отколку со блокот. Во билатералните односи Кина има подобра позиција за својата огромна економска моќ”, рече научниот соработник на CNN во Берлинскиот институт за кинески студии, Лукреција Погетти, објаснувајќи ја  кинеската стратегија.
И политичките последици од таквата економска стратегија веќе може да се видат: Грција и Унгарија, во кои Кина има инвестирано огромни ресурси (го купи пристаништето во Пиреја – Грција), влијаеја на критиките на ЕУ за Кина поради нејзината експанзивна и правно сомнителна ознака на Јужното Кинеско Море со поставување на воена инфраструктура на вештачки острови, илјадници километри далеку од кинескиот брег.
“Во двата случаи, Грција се плаши да не ја вознемири кинеската влада и потенцијално да го изгуби пристапот до економските можности што ги вети Пекинг, па наместо тоа, се спротивстави на ЕУ. Унгарија е исто така политички поблиску до Кина”, вели Poggetti и додава дека “за Пекинг полесно да се забие клин меѓу ЕУ и евроскептичните влади “, како што се Италија и Унгарија. И во приказната влегува Велика Британија, која со една нога е надвор од ЕУ, а која би можела да се поклони на Кина, наместо да одржуваат блиски врски со ЕУ.
Поранешниот португалскиот министер за ЕУ, Бруно Mакаес, предупреди во март дека членки на ЕУ меѓусебно се користат како средство за притисок врз Кина, а Кина во исто време ги користат старите европски поделби во сопствена корист, за да се позиционира себеси како “мајстор за кукли” во Европа.
“Проблемот е што ЕУ нема ефикасни механизми за решавање на сериозни конфликти меѓу земјите-членки, како нација ЕУ е во искушение да покани надворешни актери за промена на статус квото за нив”, заклучува тој.
Кинеска стратегија во Европа: Подели па владеј
“Моќта на ЕУ, каква и да е, во меѓународната трговија и односи, зависи од нејзиното обединето дејство, па ако една земја сака да влезе во било кој сектор во Европа, обидот да промовирате единство или да преговарате со земјите-членки, една по една, и да се справите со нив  поединечно е моќна стратегија “, предупредува стручњак за Кина од Универзитетот во Нотингем, Џонатан Саливан.
Покрај тоа, се чини дека Кина ја применува оваа стратегија со далеку поголем успех од Русија или САД со Трамп. И Хрватска, со изградбата на мостот на Пељешац за кинескиот ( за кој 85% од сметките ги покрива ЕУ, затоа то Хрватска е земја-членка) и новиот амбициозен договор за цела низа кинески инвестиции минатата недела, дефинитивно изгледа како уште еден пример на кинеската економска офанзива на дело.
За разлика од ова толкување, кинескиот премиер Ли Кекианг од Дубровник рече дека Пекинг е посветен на „слободна трговија врз основа на правилата“ со Европа и дека е „заедно за својот мултилатерализам и заедно со своите европски партнери, вклучувајќи ја и Хрватска“. Во споредба со алармантните напади на Трамп врз самиот концепт на слободна трговија, мултилатералност и меѓународни сојузи, кинескиот комунистички режим е парадоксално застапен како бранител на либералниот светски поредок, на кој можеме да сме му заблагодарни за невидениот просперитет во изминатите 70 години.
Јасно е дека вакви меѓународни превирања во односите не сме виделе по падот на Советскиот Сојуз. ЕУ ќе мора да најде заеднички одговор на овие драматични промени, вклучувајќи ја и доминантната Кина. За Хрватска, која ќе биде претседател на самата Унија, би било добро да не заборави дека не е сама и не може да дејствува сама.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×