Хрватска очекува еврото да ја замени куната до 2024
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Писмото со намери што го испрати Хрватска во Брисел за воведувањето на еврото, од страна на Здравко Мариќ беше оценето како еден од најважните моменти во хрватската историја. Можно е, се вели, дека еврото ќе стане хрватска валута на почетокот на 2024 година.
kuneevriЗапрашан дали е можно на 1 јануари 2024 година, хрватските граѓани да почнат да плаќаат во евра, тој за RTL Today изјави:
“Тешко е да се каже која година, но би рекол дека е можно. Имаме превземено обврски за исполнување на некои мерки. Ние мора да го сториме тоа самите со цел да го зголемиме економскиот раст. Оваа година што ја споменавте е реална “, рече министерот.
Тој објави пониска стапка на ДДВ од 1 јануари 2020 година.
“Ние се согласивме дека ќе продолжиме да ги намалуваме парафискалните трошоци. Една од мерките за олеснување е стапката на ДДВ од 1 јануари 2020 година. Ние сме на добар пат да пронајдеме фактор кој ќе им даде нова причина на работодавачите да плаќаат повисоки плати. Во каква форма и како, ќе почекаме уште неколку недели за да можеме да коментираме. Кога ќе биде готово се, јас прво ќе го претставам пред премиерот, Владата и парламентарното мнозинство, а потоа ќе одиме јавно “, рече министерот, додавајќи:” Ова е дел од стимулот “.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×