Хрватска побара вклучување во Еврозоната
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Хрватскиот министер за финансии Здравко Мариќ и гувернерот на централната банка на земјата Борис Вујчиќ побараа Хрватска да се приклучи на Единствениот надзорен механизам на Европската централна банка, што претставува прв чекор кон влез на државата во Еврозоната.
cro uroЗагрепскиот весник „Вечерњи лист“, наведува дека согласно процедурата замената на хрватската куна со еврото би можела да се случи за пет години.
Членството во Единствениот надзорен механизам на ЕЦБ е задолжително за сите членки на Еврозоната, додека другите земји од ЕУ можат доброволно се приклучат.
„Тоа е еден од последните чекори што Хрватска ги презема пред формалното барање за воведување на еврото“, наведува весникот, додавајќи дека евентуалната замена на националната валута со европската во 2024 година, би се совпаднала со 30-годишната од воведувањето на хрватската куна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×