Хрватска увезува лекари и медицински сестри од Бангладеш, сите заминуваат за Германија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Хрватска е подготвена да увезе работници од Бангладеш, објави амбасадата на таа држава во Хаг, по состанокот на амбасадорот на Бангладеш со хрватскиот заменик-министер за труд, Дражен Опелиќ.
MEDITSINSKI-SESTRIНајавено е дека Хрватска наскоро ќе испрати нацрт-меморандум за разбирање во Бангладеш, документ кој го опишува договорот меѓу двете земји за оваа тема. По потпишувањето на меморандумот, ќе се започне со подготовките за „регрутирање на потребната работна сила од таа земја”.
Најавено е дека Хрватска сака да вработи лекари, медицински сестри, специјалисти за ИТ, туризам и градежни работници, а амбасадорот изрази уверување дека Бангладеш е способен да обезбеди квалификувана и неквалификувана работна сила за сите сектори. Од Министерството објаснија дека ја следат состојбата на пазарот на трудот „ за да одговорат на сите предизвици во поглед на побарувачката за работна сила”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×