Хрватска воведува надзор на сметките на премиерот, претседателот, министри, судии…  
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

sabor27-170117
Пратениците во хрватскиот Парламент наскоро треба да го изгласаат новиот Закон за спречување на пари и финансирање на тероризмот, со кој се воведува задолжителен надзор над сметките и трансакциите на сите “политички изложени лица”. Во категоријата политички изложени лица влегуваат сите пратеници, премиерот и претседателот на државата, судиите на Врховниот и Уставниот суд, министрите и нивните заменици…

Согласно новите измени на Законот, банките би имале обврска да ги следат финансиските трансакции на сите кои влегуваат во катергоријата “политички изложени лица”, но и членовите на нивните семејства. Ако забележат нешто сомнителни, за тоа би требало итно да го известат Уредот за спречување на перење пари.

Покрај највискиот политички врв, под лупа на банките ќе бидат и трансакциите на замениците министри, високите правосудни функционери, но и членовите на управните тела на политичките партии. Членовите на управни и надзорни одбори на компании во државна сопственост, членови на Советот на Хрватската народна банка, и уште некои други политички функционери.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×