Хрватскиот јавен долг достигна 74,4% од БДП
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Хрватскиот јавен долг на крајот на март 287,8 милијарди куни, што е 3,2 милијарди или 1,1% повеќе во однос на крајот на минатата година, со учество на долгот во БДП падна на 74,4%, според во нова анализа од Рајфајзенбанк Австрија (РБА).

куниВо прилог на квартално ниво, јавниот долг на крајот на првиот квартал е номинално повисок на годишна основа. Така, во однос на крајот на март минатата година, се зголеми за 5,9 милијарди куни или 2,1%.

“Зголемување на јавниот долг на крајот на првиот квартал во голема мера е резултат на реализираните обврзници на домашниот пазар на капитал во февруари оваа година”, велат аналитичарите на банката во одговорот на неодамна објавените податоци на Хрватската народна банка (HNB).

И покрај номиналниот раст на долгот, неговото учество во бруто-домашниот производ (БДП) одамна е во опаѓање, бидејќи економијата расте побрзо од долгот.

Така, неодамна беше објавено дека растот на БДП во првиот квартал се зголеми за 3,9% за период од една година.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×