Хрватскиот туризам има инвестициски потенцијал од пет милијарди евра
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Во камповите има околу 25% од вкупниот број ноќевања во Хрватска, а во последниве години квалитетот на сместувањето значително се зголеми, а хрватските кампови по својот квалитет се во европскиот врв. Хрватската Влада иницира измени на постојниот Закон за туризам објавува Хрватското здружение за туризам (ХУТ).
хрватска„Во неколку наврати истакнавме дека нерешеното прашање на туризмот е една од клучните пречки за отворање на целосниот инвестициски потенцијал на туристичкиот сектор. Вкупниот инвестициски потенцијал на туристичкиот сектор се проценува на 3-5 милијарди евра и очекуваме новиот предлог-закон да обезбеди стабилност и деловна доверба и стимулирање на животната средина за нови инвестиции, од една страна, а од друга страна, максимална заштита на просторот како предуслов за одржливост на хрватскиот туризам и стабилен владин приход буџетите и единиците на локалната самоуправа – објаснува Вељко Остојиќ, директор на Хрватското туристичко здружение.
Во камповите има околу 25% од вкупниот број ноќевања во Хрватска, а во последниве години квалитетот на сместувањето значително се зголеми, а хрватските кампови по својот квалитет се во европскиот врв.
„Висококвалитетните решенија на овој закон ќе овозможат дополнителен развој на хотелската понуда, и таквите треба да се охрабрат во наредниот период“, велат во ХУТ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×