Хрватските угостители очајни: Хрватите си заминаа или не сакаат да работат, вработуваме Сиријци
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Босанци, Македонци, Сиријците – тоа е работната сила откриваат хрватските угостители 
dubrovnik-1Додека владата прво одби да ја зголеми квотата за увоз на работна сила во туристичката индустрија, неодамна потклекна под притисокот од гостителите и зголемување на квотите за туризам и угостителство за две илјади работници, од 10.611 на 12.611, но и тие места  се квотата веќе пополнети. Угостителите испратија и апел до Владата за итен состанок во која се наведува дека туризмот се соочува со колапс.
Претседателот на Независната асоцијација на Угостители, Медачки Марин, истакна дека Хрватска има највисока стапка на ДДВ за подготовка и послужување на храна во Медитеранот и една од највисоките стапки во Европската Унија.
“Итно намалување на оваа стапка до 13%, како и укинување на данокот на потрошувачка од 3% поради тоа што прават невозможно да се обрне соодветно внимание за домашните работници кои сакаме да се вработат. Ние се наоѓаме во даночните ножици кои не овозможуваат развој и го уништува не само на нашиот сектор, но и туризмот, како клучна гранка на хрватската економија. Приходите, преку високите даноци и давачки практично ни се национализиран, а сите ризици и обврски остануваат на нас. Нашата иницијатива сега прерасна во активна координација на угостителите од Хрватска како резултат на екстремната потребата за промена “, рече претседателот на Независното здружение Марин Медак.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×