Хрватско студио прави едукативни видео игри за американски ученици
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Exordium Games, покрај создавање сопствени видео игри за комерцијалниот пазар, исто така развива едукативни видео-игри за учениците од основните и средните училишта во САД.
ExordiumGames“Среќни сме што имаме можност да направиме едукативни видео-игри. Правиме креативна работа, а кога имаме можност да ги видиме нашите игри како им помагаат на учениците да научат да ги совладаат материјалите, тоа нè прави особено горди “, вели Андреј Ковачевиќ, директор на оваа компанија, додавајќи дека се благодарни што со својата работа покрај забавата, прават алатки со кои ќе биде полесно и побрзо да се учи.
“Иако сме пазарно ориентирани, среќни сме што можеме да видиме дека нашата работа придонесува за јавниот интерес”, објаснува Ковачевиќ.
Едукативни видео игри од Exordium Games за учениците во САД се достапни на веб-платформа преку која наставниците и учениците имаат пристап до стотици едукативни материјали. Наставниците можат да изберат кои видео игри ќе ги играат учениците во кои училници. Видео игрите се дизајнирани на начин што тие можат да послужат како вовед во одредена област, како водич или како проценка на владеење на знаењето.
И студентите и наставниците имаат можност да ја проценат секоја видео игра која се користи за да се одреди најдобрата. Покрај мерењето на резултатите, се мери времето што го поминале учениците во играње. На овој начин, лесно е да се одреди кои образовни видео игри на платформата имаат најдобри оценки и се најпопуларни кај наставниците и учениците. Освен системот за самооценување, наставниците исто така имаат преглед на нивните активности во училницата и имаат брз увид во секој ученик, колку материјал го владее и резултатите од тестот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×