Хуавеј потпиша договор за развој на 5Г мрежа во Русија, откако остана на црната листа на САД
Објавено на од во Економија
Кинескиот технолошки гигант Хуавеј потпиша договор со руската телекомуникациска компанија МТС за развивање технологија на мобилни мрежи за новата генерација 5Г во Русија, а Пекинг се подготвува паралелно за изградба на модерна комуникациска инфраструктура во Кина.
ruchiХуавеј и МТС во Русија ќе ја развиваат 5Г мрежата во текот на следната година, јави Би-Би-Си. Потпишувањето на договорот се совпадна со тридневната посета на кинескиот претседател Си Џинпинг во Русија.
Соработката меѓу кинеската и руската компанија е воспоставена кога група западни земји, предводени од САД, одлучија да го исклучат Хуавеј од развојот на мобилни мрежи за новите генерации поради наводни национални безбедносни ризици, потсетува Би-Би-Си.
Договорот, најверојатно, претставува одредено олеснување за Хуавеј кој беше под силен меѓународен притисок во последниве месеци.
Овој потег е значаен бидејќи 5G се очекува да ја воведе ерата на паметни градови, дозволувајќи им на поврзаните уреди побрзо да комуницираат едни со други. Меѓутоа, исто така доаѓа во време кога САД го нарекува Huawei “закана за безбедноста” и ги предупредува своите најблиски сојузници да не прават бизнис со компанијата.
“Со оглед на моменталната ситуација во САД, како и во Европа, Huawei мора агресивно да ги разгледа другите опции за потенцијално да навлезе на пазарот”, вели Даниел Ивс, извршен директор за истражување на капиталот на Wedbush Securities.
“Од гледна точка на пазарот, тешко е да се види дека Русија станува значајна со текот на времето, но од гледна точка на технологијата, последната работа што американската индустрија ја сака сега е 5G да се фокусира во Кина и Русија”, вели Ајвс. “Ова е бојно поле на кое се мери кој ќе биде победник а кој губитник во текот на следните години”.
Гуо Пинг, еден од ротирачките претседатели на “Хуавеи”, во изјавата рече дека е “многу среќен” со рускиот договор “во област од стратешко значење како 5G”. Не е познато колку е вреден договорот и колку градови во Русија покрива.
5G пробивот на Huawei во Русија, исто така, доаѓа во услови на извештаите дека компанијата ги купила правата на интелектуална сопственост на технологијата за препознавање на лицето направена од руската компанија Воокорд.
Патрик Морхед, главен аналитичар во “Moor Insights & Strategy“, вели дека Кина и Русија веќе долго време делат специјална врска и дека руските договори со “Хуавеи”, најверојатно, ќе се прават како обично.
“Не гледам посебно значење во договорот поради ова. Huawei нескротливо и неапологетично се смета себеси за лидер во видео надзорот, и е вертикално интегриран од чиповите во внатрешноста на камерите па се до мрежата на центарот за податоци “, вели тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×