И Бејли разочаран. Преку Твитер повика на политичка војла за постигнување договор
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

„Длабоко сум загрижен за неспособноста на лидерите да постигнат договор. Договорите од Пржино се патоказ преку кој се обезбедува одговорност, се подобруваат условите за слободни и фер избори, и ќе се стави крај на политичката криза во Македонија. Потребна е политичка волја за да се договорат останатите прашања од договорот“. Ова на Твитер пред малку го напиша амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли кој од самиот почеток е вклучен во преговорите меѓу партиите.

Ваквата порака на Бејли доаѓа откако еврокомесарот Јоханес Хан разочаран замина од Македонија велејќи дека тие (посредниците) не можат да ја завршат работата на политичарите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×