И „Џенерал Електрик“ заинтересиран за АЕЦ Белене
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Потенцијалните стратешки инвеститори ќе можат да аплицираат за учество во проектот за нуклеарната централа „Белене“, во мај, кога процедурата ќе бидат објавена во Службен весник на Европската Унија, изјави министерот за енергетика на Бугарија, Теменужка Петкова.
aec belene rabtnik“Постапката за избор на стратешкиот инвеститор е започната, но официјалниот временски рок за поднесување пријава започнува да тече од денот на објавувањето на известувањето во Службен весник на Европската Унија. Очекуваме тоа да биде објавено во почетокот на мај, а крајниот рок за пријавување е 90 дена “, рече таа.
Теменужка Петкова учествува на меѓународниот форум “Атомекспо”, кој се одржува во руското одморалиште Сочи. Во рамките на настанот, таа ќе оствари средби со компании кои досега се заинтересирани за нуклеарната централа Белене – руската „Росатом“, француската „Фромтом“ и американскиот гигант „Џенерал Електрик“. Таа, исто така, ќе се состане со српскиот министер за иновации, Ненад Поповиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×