И покрај Брегзит, во Британија порасна просечната плата, невработеноста остана на ниско ниво
Објавено на од во Економија
Просечната заработувачка во Велика Британија се зголемила во последните три месеци, заклучно со април, додека невработеноста остана на најниско ниво од крајот на 1974 година.

gbpВо тој период, просечната неделна заработувачка без бонуси, се зголемила за 3,4 отсто во споредба со истиот период минатата година.
Канцеларијата за статистика, исто така, соопшти дека стапката на невработеност во тој период од 3,8 отсто е најниска од декември 1974 година, со оглед на тоа што 34.000 лица биле „отпишани” од регистарот на невработени лица.

Тоа значи дека вкупниот број на невработени во Велика Британија е намален на 1,3 милиони.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×