И пописот планиран за во април се одлага
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Пописот планиран за април, следната година, нема да може да се одржи во тој термин, затоа што се поклопува со предизборна кампања, вели директорот на заводот за статистика, Апостол Симовски.
popis-1-37pex95p5bqkhm6k3qo0sg-777x437Тој вели дека статистичката операција е обемна и нема да може да спроведе ниту пред април, кога се планирани изборите. Симовски рече дека не може да одговори кога и како би можело да се спроведе попис, оти Парламентот е тој кој треба да донесе таква одлука.
Законот за попис се уште не е донесен. Опозицијата имала 23 барања за начинот на спроведување на попис, но Симовски вели дека најголем дел од нив биле неприфатливи. Најнеприфатливо било барањето пописот да не го спроведува заводот, туку пописна комисија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×