Иднината на Фиат во Србија ќе се знае до крајот на годината
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Иако не мора да значи дека „зад ридот ништо не чини“, факт е дека се работи за непроверена информација за која, според вработените во Крагуевачки Фиат, дополнително се вознемируваат веќе вознемирените и исплашените работници кои, заради недостаток на работа, се повеќе добиваат платено отсуство.
Fijat-500l-678x381Според најновите информации, производството на моделот „Fiat 500 giardinier“ ќе започне во Крагуевац најдоцна до 2021 година, што на пазарот треба да го замени користениот „500L“, кој, како што се наведува во моментот, „ги брои последните денови“.
Осврнувајќи се на специјализираниот италијански портал clubalfa.it, Фиат ќе се фокусира на семејството „500“.Класичната верзија на моделот сепак треба да доминира во класата „А“, додека „џардиниерот“, кој според неименувани извори на италијанскиот портал, најверојатно ќе се произведува во Србија, ќе се наоѓа во сегментот „Ц“. Исто така, се посочува дека „џардиниерот“ треба да има и електрична верзија. Највисокото раководство на FCA Group сè уште не ја потврди оваа објава.
Пред две недели домашните медиуми објавија, осврнувајќи се на наводната изјава на шефот на глобалниот бренд, Оливие Франсое, дека производството на теренски автомобили ќе започне во Крагуевац најдоцна до 2021 година. Според овие извори, производството на сегашниот модел 500L во Крагуевац нема да се прекине.
Напротив, во блиска иднина производството на лесна хибридна верзија на тој модел би започнало со новиот SUV „Ц класа“. Претходно, на почетокот на август, имаше најава за производство на нов теренец, но класа „Б“ во 2020 или 2021 година.
Претставниците на вработените во Крагуевац Фиат воопшто не сакаат да го коментираат објавувањето на новиот модел, затоа што немаат никакви веродостојни информации за тоа. Сепак, тие веруваат дека пласирањето непроверени информации фополнително ги вознемирува веќе вознемирените и исплашени работници.
Сепак, тие очекуваат дека до крајот на годината, раководството на ФЦА ќе треба да објави и конечно да и соопшти на српската Влада, работниците во Крагуевац и на јавноста за планот за инвестирање за Србија, со информации за новиот модел.
Планот требаше да биде објавен кон крајот на минатата година, на почетокот на оваа година и на крајот на април, но од засега непознати причини, тоа не се случи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×