ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека актуелната ситуација во Албанија најмногу загрижува, бидејќи постојат индикации за можна граѓанска војна.
ramaВо најновата анализа на тој институт за актуелната состојба во регионот на Западен Балкан, аналитичари укажуваат дека во Албанија може да дојде до вооружен конфликт.

Патот кон стабилизација на ситуацијата во Албанија го гледаат во формирање на преодна влада, која ќе го подготви теренот за фер и слободни избори, затоа што, како што предупредуваат, во спротивно Рама ќе ја воведе Албанија во граѓанска војна.

-Бриселската администрација се смета за доста корумпирана, аналитичари и истражувачи често го наведуваат примерот на албанскиот премиер Еди Рама, кој на сомнителен начин, и кој се поврзува со корупцијата, успеа да оствари одредени недозволени влијанија во Брисел, се вели, меѓу другото, во анализата на ИФИМЕС.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×