Икеа планира да изнајмува мебел
Објавено на од во Економија

Една од најголемите продавачи на мебел во светот, шведската компанија Икеа објави дека ќе почне да им дозволува на клиентите да изнајмат мебел наместо да го купат.

ikea-mulhouse-1

Пилот-проектот на Икеа во Швајцарија има за цел да изнајмува мебел, како дел од политиката за еко-пријателската шведска компанија. Во соопштението објавено од страна на Би-Би-Си, се вели дека тие бараат начини на кои купувачите на мебелот “ќе купуваат, се грижат за него и ќе го пренесуваат понатаму”.

Тие веќе воведоа програми за намалување на потрошувачката, како што се услугите за стари кревети и софи, кои потоа се донирани за хуманитарни цели.

Торбјорн Луф, извршен директор на Интер Икеа, рече дека ќе работи со партнерите за да им даде на луѓето можност да изнајмат мебел. Кога овој период на лизинг е завршен, корисниците можат да го вратат мебелот и да изнајмат нешто друго.

“Наместо да го отстраниме овој мебел, го обновуваме и би можеле да го продадеме, продолжувајќи го животниот циклус на производите”, рече тој.

Интер Икеа ги контролира правата на брендот на компанијата, која потекнува од 1943 година.

Планот за лизинг е прв во низата идеи кои би можеле да ги наведат корисниците за да се претплатат на услуги со цел да ги реконструираат предметите, наместо да ги исфрлат. Канцеларискиот мебел, како што се шалтерите и столчињата, се очекува да бидат првите предмети кои треба да бидат вклучени во процесот.

Портпаролот на Икеа рече дека целта на компанијата е да ги поттикне луѓето да играат активна улога во создавањето кружна економија, која може да биде “поддржана од развојот на нови начини за купување, грижа и пренос на производи”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×