Имајте храброст да ги реализирате своите идеи!
Објавено на од во ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Agrivi Team-708Основачот на хрватскиот стартап Агриви им порача на студентите:

Бројките кои стојат за овој стартап се импресивни – 35 илјади клиенти во 150 земји доведоа Агриви да биде еден од осумте најсилни играчи во нишата на земјоделски апликации, што е многу значаен пласман, бидејќи преостанатите седум доаѓаат од САД.

Агриви е еден од најуспешните стартапи во Хрватска и пример како една фирма од мала држава може со работа и упорност да стане светски успешен и конкурентен стартап.

Главниот актер во оваа успешна бизнис приказна е Матија Жуљ. Тој неодамна одржи предавање во Загрепската школа за економија и менаџмент и студентите имаа можност од прва рака да дознаат кој е патот кој е потребно да го поминат од идеја до реализација.

 

57499Агриви е апликација која е наменета за земјоделците која преку низа на алгоритами и стручно знаење во реално време, на специфична локација ги води низ постапката на производство, од сеидба до берба.

Бројките кои стојат за овој стартап се импресивни – 35 илјади клиенти во 150 земји доведоа Агриви да биде еден од осумте најсилни играчи во нишата на земјоделски апликации, што е многу значаен пласман, бидејќи преостанатите седум доаѓаат од САД.
Само минатата година, апликацијата на Агриви привлече 15 илjади нови корисници.
Неодамна по влезот во Полска, Агриви се прошири и на пазарите во Литва и Летонија, а присутен е и на пазарите на сите земји од Јадранскиот регион, а централната фирма е со седиште во Лондон.

“Имајте храброст да се впуштите во проект и реализација на своите идеи. Бидете флексибилни во реализацијата затоа што на почетокот кога ќе се зацрта нешто, често патот ќе ве одведе во друга насока и треба да се следи патот кој води до целта”, им порача основачот на Агриви на студентите кои имаат амбиција да развиваат нешто свое.

Врзано со иднината на стартапот Агриви, Жуљ истакнува дека планот за наредните 10 години е да се позиционира меѓу првите три апликации во земјоделскиот сегмент.

Од сегашните, но и од идните вработени Жуљ очекува да се вклопат о работната култура, но и да предлагаат сопствени идеи, бидејќи тој иако е на чело на компанијата не е секогаш во право и неговите идеи не се секогаш најдобри.

“Се зависи од личност, до личност. Оние луѓе кои сакаат да учат се навистина фантастични, додека има и поинакви луѓе. Самата диплома не значи многу. Се зависи од тоа дали личноста го искористила она што се нуди или не”, им порача Жуљ на младите луѓе кои само што се стекнале со диплома и бараат вработување.

Дека оваа фирма има светла иднина  зборува и фактот дека досега собрале инвестиции од над 1,5 милиони евра, а минатата година се прогласени за проект со најголемо глобално влијание во Велика Британија, а неодамна беа прогласени и за најдобар стартап во Хрватска.

 

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×