Име во кое ќе има „Македонија“ останува неприфатливо за Каменос
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“.

Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, рекол дека остануваат на позицијата утврдена во 1992 година на средбата на партиските лидери под покровителство на тогашниот претседател Константин Караманлис, дека терминот „Македонија“ во името на соседната држава не е прифатлива опција за Грција. За промена на таа позиција, според него, ќе биде неопходен нов состанок со сегашниот претседател Прокопис Павлопулос, пренесува МИА.

„Катимерини“ потсетува дека во 2007 година, Грција, сепак, се согласи зборот „Македонија“ да биде содржан, но во сложено име што би било за севкупна употреба.

Весникот коментира дека ваквата позиција на лидерот на Независни Грци значи дека Ципрас ќе мора да се потпре на други партии за да обезбеди поддршка за ова прашање.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×