In Memoriam: Џек Велч
Објавено на од во ЛИДЕРИ
Главна„Неутрон Џек“: шефот на Џенерал Електрик што стана бизнис супер – ѕвезда
Возвишуван од едни како најголемата менаџерска икона на векот, како што Fortune го нарече во 1999 година, или пак оспоруван од други, како бескрупулозен диктаторски тип на директор којшто се грижел единствено за интересите на акционерите, едно е сигурно за Џек Велч: за време на неговото 20 – годишно раководење со Џенерал Електрик, една од најголемите компании во светот, нејзината пазарна вредност се зголеми за 25 пати, а приходите за 5 пати. Некои ќе речат дека само ја искористил поволната бизнис клима и ниските даноци во време на претседателот Реган и неговите наследници, дека го „посеал семето“ на тоа што потоа ќе дојде како криза за ЏЕ, попатно отпуштајќи десетици илјади вработени и продавајќи/затворајќи бизниси, но “Неутрон Џек“ веројатно во свој стил некаде од горе сега би им порачал: Лидерот не е поставен за да победи на натпревар во популарност, туку за да води!

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×