Индија размислува за воведување национална криптовалута
Објавено на од во hi-tech & business

Владата на Индија сериозно размислува за воведување сопствена криптовалута, објави индиски The Economic Times.

Новата криптовалута би била контролиралана од централната банка на Индија – Reserve Bank of India (RBI), а би се викала Lakshmi, како индиската божица на богатството, среќата, мудроста …

Зад проектот на воведување на криптовалутата Lakshmi наводно стојат државни функционери и тим експерти кои се идејни зачетници на целиот проект.

RBI, пак, работи на менување на постојните законски регулативи, за да се овозможи воведувањето на новата национална криптовалута под контрола на оваа институција.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×