Индустриското производство во април со раст од 5,5%
Објавено на од во Компании

Индустриското производство во април годинава бележи раст од 5,5% во споредба со истиот месец лани, покажуваат најновите податоци објавени од Државниот завод за статистика.
Зони Скопје

Растот во преработувачката индустрија во април, која учествува со 77,13% во создавањето на вкупното индустриско производство, бележи раст од 4,5% во споредба со истиот период лани.

Најголем пораст има индустриското производство во производството на хемиски производи (47,2%) и производство на фармацевтски производи (41,3%). Следат производството на машини и опрема каде индустриското производство бележи раст од 29%, производство на електрична опрема со раст од 26%, производство на текстил со раст од 19% и производстсво на пијалоци со раст од 14%.
Пад на индустриското производство има кај производството на производи од кожа од 13,7%, производство на тутунски производи од 8,4%, производство на прехранбени производи од 2,5%

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во април 2019 година, во однос на април 2018 година, бележи пораст од 3.5 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 18.6 %.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×