Индустриското производство во јули зголемено за 5,8%
Објавено на од во Економија
Индустриското производство во јули е зголемено за 5,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.
индустриско производствоПораст има во секторот Рударство и вадење камен за 15,7 проценти, Снабдување со електрична енергија, гас и пареа и климатизација за 51,8 проценти, а на исто ниво со јули лани е индустриското производство во секторот Преработувачка индустрија.
Според главните индустриски групи, пораст има кај Енергија за 53,9 проценти, Трајни производи за широка потрошувачка за 16,9 проценти и Капитални производи за 12,5 проценти, а намалување се бележи кај Интермедијарните производи, освен енергија за 3,7 проценти и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 5,2 проценти.
Индустриското производство е зголемено и во периодот јануари-јули за 4,9 проценти во однос на истиот период лани.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×