Инфлацијата во еврозоната опадна во март, зголемувајќи ги ризиците за ЕЦБ
Објавено на од во Економија
Инфлацијата во 19-те земји што го делат еврото се забави на 1,4% во март, од 1,5% месечно порано, помалку од очекувањата на пазарот, а исто така и под целта на ЕЦБ од речиси 2%.
ецб еуроВнимателно следената основна инфлација која ги исклучува нестабилните цени на храната и енергијата, забави на 1,0%, што е најслабо од април 2018 година.
Иако платите се зголемуваат и вработеноста е на рекордно високо ниво, потрошувачките цени постојано разочаруваат и основната инфлација останува слаба, збунетите креатори на политиките ја ставаат под сомневање способноста на Централната банка да ги контролира цените.
Претседателот на ЕЦБ Марио Драги одамна предвиде пораст на основната инфлација, но податоците разочара и ја принудија ЕЦБ да побара уште повеќе време за пораст на цените.
“Денешните податоци за цените треба дополнително да ги намалат инфлациските очекувања на пазарот, уште повеќе, откако стапката на нагорната стапка на инфлација падна на 1,4% во март”, рече економистот на Комерцбанк, Кристоф Вејл.
“Најверојатно ќе остане далеку под целта на инфлацијата на ЕЦБ од близу 2% во текот на остатокот од годината”.
Сепак, некои од суштинските причини за падот на основната инфлација може да се променат следниот месец, велат некои економисти, припишувајќи го падот на сезонските фактори како Велигден во април оваа година, што укажува на тоа дека некои зголемувања на цените за време на празниците најверојатно ќе дојдат подоцна.
Пораст на цените на енергијата 
Иако ЕЦБ ја заврши својата шема за набавка на обврзници во вредност од 2,6 трилиони евра на крајот од минатата година, таа планира да ја “нормализира” политиката на чекање, со што ќе го одложи зголемувањето на цените за следната година.
Исто така, работи на плановите да им даде на банките уште повеќе евтини кредити, надевајќи се дека ќе го одржи протокот на кредити.
Цените на енергијата беа единствената главна забрзувачка компонента на индексот во март, која дојде до пораст од 5,3% за период од една година од 3,6% во февруари.
Но, уште потесното отчитување на базичната инфлација, кое исто така го исклучува алкохолот и тутунот и кое е внимателно следено од страна на пазарните економисти, се намали на 0,8% од 1,0% во февруари, наспроти просечното очекување од 0,9%.
Податоците на Еуростат покажуваат одделно дека стапката на невработеност е непроменета во 7,8% од работната сила во февруари во однос на јануари, иако бројот на лица без работа падна на 12.730 милиони од 12.807 милиони во јануари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×