Институт за светска економија: Германија следниот квартал ќе се влезе во рецесија
Објавено на од во Економија
Поради трговските спорови и неизвесноста околу Брегзит, институтот ги сруши проекциите за раст на најголемата економија во Европа, пренесува Ројтерс.
рецесијГерманската економија ќе забележи пад од 0,3 проценти во третиот квартал, според IfW, по пад од 0,1 процент во претходниот квартал.
Институтот исто така ја намали проценката за економски раст за 2019 година, а сега предвидува дека ќе порасне по стапка од 0,4 проценти наместо 0,6 проценти претходно предвидените, додека во 2020 година предвидува раст од 1,0% наместо претходно предвиденото 1,6 проценти.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×