Инвеститорите на Волстрит загрижени за состојбата во Германија
Објавено на од во Економија
Вчера на Волстрит, индексите на берзата останаа практично непроменети бидејќи инвеститорите беа загрижени од слабите економски показатели во Германија и исто така претпазливи за неизвесност во врска со трговските преговори меѓу САД и Кина.
волстритВо петокот кинеската делегација, по трговските разговори во Вашингтон, ја откажа посетата на американските фарми и се врати во Кина порано од планираното.
Секако, за време на викендот, обете страни рекоа дека разговорите се конструктивни и дека преговорите на високо ниво ќе продолжат на почетокот на октомври. Но, инвеститорите не се убедени во позитивен исход.
Трговските тензии на САД и Кина би можел да предизвика понатамошни оштетувања на најголемите светски економии.
На пример, Германија се соочува со рецесија, а податоците објавени вчера покажаа засилен пад на производствената активност во најголемата економија на еврозоната.
Податоците од производниот сектор на американската економија се многу подобри, но најновите податоци покажаа дека вработувањето во услужниот сектор падна во септември за прв пат по девет и пол години.
„Прашањето е дали ќе има рецесија или не во наредните 12 месеци, така што сите информации се многу значајни“, вели Квинси Крозби, аналитичар во Prudential Financial.
Поради тензиите меѓу САД и Кина, цените на акциите на Волстрит значително се намалија во август, но индексите закрепнаа во септември, благодарение на намалените каматни стапки на ФЕД и олеснување на трговските тензии, доведувајќи го S&P 500 на рекордно високо ниво на крајот на јули.
„Инвеститорите се на штрек затоа што индексите не се лабилни. Во моментов нема стимул да се продолжи со купување акции, но никој и не сака да ги продаде “, вели Мајкл О’Рурк, стратег во Onesons Trading.
Внимателноста на инвеститорите означува под просечен обем на тргување. Вчера американските берзи разменија 5,9 милијарди акции, додека просечниот дневен обем во последните 20 дена беше 7,1 милијарди.
И на европските берзи, цените на акциите вчера паднаа. Индексот FTSE во Лондон падна за 0,26 проценти на 7326 поени, додека франкфуртскиот DAX падна за 1,01% на 12.342 поени и SAS во Париз [падна за 1,05% на 5.630 поени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×