Инвеститорите веќе ја гледаат рецесијата во Германија како неизбежна
Објавено на од во Економија
Индексот кој ги мери моменталните услови за најголема европска економија падна на најниско ниво од скоро три децении
Recession WarningИнвеститорите веруваат дека економската рецесија во Германија е неизбежна. Ова барем го покажува студијата за чувствата на капиталните пазари на Sentix.
Индексот, мерејќи ги моменталните услови и очекувања за најголемата европска економија, падна на најниско ниво за речиси три децении, покажуваат податоците. Слична мерка за она што се случува во еврозоната се намали на најниско ниво од 2014 година.
Умереноста на тензиите меѓу САД и Кина на форумот Г-20 во Јапонија минатиот месец не успеа да инспирира надеж за инвеститорите. Зависноста на Германија од извозот и кинескиот пазар значи уште поголема неизвесност додека не се реши спорот.
И додека индустриското производство покажува месечен раст во мај, перформансите се уште се слаби на годишна основа.
“Денешните индустриски податоци сугерираат дека во вториот квартал економијата на Германија останува без силен раст на индустријата”, рече Карстен Берџиех, главен економист во ИНГ Германија. “Податоците не се доволно лоши за да предизвикаат паника, но дефинитивно не се доволно добри за да се релаксираме и да уживаме во летото”, додаде тој.
И на други места во еврозоната, економските вести се исто толку депресивни. Индексот, следејќи ја довербата на француската индустрија, се намали од 99 поени на 95 поени во јуни.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×