Иран забрани трговија со криптовалути  
Објавено на од во hi-tech & business

Централната банка на Иран официјално забрани користење криптовалути при финансиски трансакции, за да ги спречи можностите за перење пари и финансирање тероризам.

Одлуката е дел од напорите на Техеран да го контролира валутниот пазар, откако курсот на иранскиот ријал падна на историски минимум претходно месецов. Забраната важи за сите парични и финансиски центри во државата, вклучително банки, финансиски институции и менувачници.

Иако криптовалутите како биткоинот никогаш не биле официјално признати во Иран, со нив се тргуваше на паралелни пазари.

Во февруари иранскиот министер за информатички и комуникациски технологии, Мохамад Џавад Азари Џаруми, изјави дека властите во државата работат на сопствена криптовалута.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×